Поврзете се со нас

Мото ГП

Бањаја се приближи до Мото ГП титулата со триумф во Малезија

Објавено

на

Foto:twitter.com/ducaticorse

Франческо Бањаја се приближи дополнително до својата прва Мото ГП титула, победувајќи на трката во Малезија возена утринава.

Членот на Дукати оствари многу важен триумф на една трка до крајот на првенството, оставајќи му само теоретски шанси на актуелниот шампион Фабио Квартараро.

Во текот на трката, Бањаја се бореше со својот сонародник Бастијанини, но успеа да го задржи првото место, додека победничкиот пиедестал го комплетираше третопласираниот Квартараро.

Првата десетка беше комплетирана со Бецеки, Ринс, Милер, Маркез, Биндер, Зарко и А.Еспаргаро.

Со ваквиот епилог, Бањаја има 23 поени предност во однос на Квартараро во генералниот пласман, па на последната трка во Валенсија ќе му треба минимален ефект за потврда на титулата. Од друга страна, Квартараро ќе треба да победи, а ривалот да на освои поени за да може да направи целосен пресврт.

Решавачката трка ќе се вози на 6. ноември.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни