Поврзете се со нас

Мото ГП

Бањаја се погрижи за италијанска прослава на Муџело и донесе радост во гаражата на Дукати

Објавено

на

Foto:twitter.com/ducaticorse

Трката за Големата награда на Италија во Мото ГП шампионатот донесе големо славје за домашен возач, бидејќи Пеко Бањаја успеа да направи пресврт и од петтото место дојде до првото и се избори за победа.

Џанантониот направи огромно изненадување со пол-позицијата на вчерашните квалификации, но денеска брзо го отстапи првото место и на врвот се најдоа двајцата возачи на тимот на Валентино Роси, Безеки и Марини.

Двајцата одолеваа во првите неколку круга и зад себе го имаа Квартараро, но потоа се намириса налетот на Пеко, кој ги мина сите мотоцикли пред себе и без проблеми дојде до првото место на домашната патека.

Бањаја мирно и сталожено ја одбрани првата позиција до крајот и се израдува на голема победа во Муџело, а зад него заврши Фабио Квартараро кој освои важни бодови во генералниот пласман.

Подиумот на крајот го комплетираше Алеиш Еспаргарот, додека четврти заврши Жоан Зарко. Безеки и Марини паднаа во вториот дел од трката и на крајот се задоволија со петтото и шестото место. Седми беше Биндер, осми Накагами, деветти Оливеира, додека Марк Маркез заврши на десеттото место на својата последна трка пред да замине на нова операција на раката.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни