Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Балотели: На Интер му одговара што е аутсајдер во финалето на ЛШ, има играчи…

Објавено

на

Foto:instagram.com/mb459

Финалето на Лигата на шампионите е закажано за 10 јуни, а во истото силите ќе ги одмерат Манчестер Сити и Интер.

Ова е дуел во кој барем на хартија статусот на фаворит го има англискиот шампион, но се игра еден меч и се во игра, се е возможно затоа што „нероаѕурите“ имаат искусни, квалитетни играчи, но и стратег како Симоне Инѕаги кој некако не знае да згреши кога се битки за трофеи.

Марио Балотели во својата кариера имаше можност да биде дел од двата клуба, па од свое искуство, перспектива на калчолигашот му одговара улогата на аутсајдер во Истанбул.

-Интер има многу играчи кои би можеле да направат разлика. Почнувајќи со мојот пријател Џеко, да не го заборавиме Лукаку, сензационалниот Лаутаро, неговиот втор гол против Фиорентина беше прекрасен.

-Искуството ми кажува дека е подобро да се пристигне во финалето како аутсајдер. И додека составот на Гвардиола игра атрактивен бренд на фудбал, тимот на Инзаги е ефикасен (ефективен), -порача Марио за „Газета Дело Спорт“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни