Поврзете се со нас

Светски првенства

Австралија преку пенали обезбеди виза за СП во Катар

Објавено

на

Австралија е претпоследната фудбалска репрезентација која го потврди своето учество на претстојното Светско првенство во Катар.

Денешниот плејоф дуел меѓу Австралија и Перу заврши без голови по повеќе од 120 минути, а во пенал рулетот подобро се снајде претставникот на Океанија, кој игра во азиската зона.

Австралијците не реализираа во првата серија преку Бојл, Адвинкула на реализираше за Перу во продолжение, а во шестата серија Валера не погоди за конечна победа на „кенгурите“.

За Австралија ова ќе биде петти настап по ред на светските фудбалски првенства.

Победникот на денешниот плејоф дуел ќе игра во групата Д со Франција, Тунис и Данска.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни