Поврзете се со нас

Италија

Аусилио посочи зошто го одбира Тирам пред Лукаку: Мојот одговор е многу поедноставен…

Објавено

на

foto: twitter.com/Inter

Интер направи промени во играчкиот кадар во летниот преоден рок особено во офанзивната, напаѓачката линија каде си заминаа неколку играчи, а беа доведени нови како на пример Маркус Турам.

Тирам има позитивен почеток на новата приказна со тоа што е јасно дека се очекува уште повеќе од него, да има поголемо влијание врз играта, да дава голови, асистира и отвара простор на колегите.

Французинот е исклучително ценет на „Џузепе Меаца“ особено од спортскиот директор, Пјеро Аусиоло кој посочи зошто би го одбрал Маркус пред Ромеле Лукаку кој настапуваше за  Интер, но поради добро познати причини на крајот заврши во Рома.

-Знаете ли кого би избрал меѓу Тирам и Лукаку? Мојот одговор е многу поедноставен од оној што го даде Марота. Би рекол апсолутно Турам, бидејќи е момче кое сакаше да му се приклучи на Интер, тој не избра нас исто како што го избравме ние него.

-Пред две години постигнавме договор со неговиот клуб (Борусија Менхенгладбах), но тој се повреди неколку дена по потпишувањето на договорот. Ние не заборавивме на него, а очигледно и тој не заборави на нас. И кога другите клубови се заинтересираа, дури и ако негираат дека некогаш имале интерес, тој го избра Интер, а Интер го избра него, -порача Аусилио.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни