Поврзете се со нас

Шпанија

Атлетико Мадрид ќе брка важен рекорд против Вилјареал

Објавено

на

Foto:twitter.com/Atleti

Диего Симеоне се надева дека неговиот Атлетико Мадрид ќе ја продолжи позитивната серија на домашен терен и со победа над Вилјареал, ќе постави нов клупски рекорд.

Атлети играат одлично и се во одлична серија пред своите фанови, каде победија на последните 16 натпревари, од кои 14 беа во рамките на Ла Лига.

Со последниот триумф над Алавес фактички беше израмнет рекордот од 2012 година, поставен исто така под водство на Чоло но на „Висенте Калдерон“, а евентуален триумф над Вилјареал би бил нов апсолутен рекорд.

Атлетико ќе биде голем фаворит против Вилјареал, кој пред неколку дена направи тренерска смена, а со евентуална победа и кикс на Барселона, може да стигне и до третото место на табелата.

Standings provided by Sofascore
Реклама
Реклама
Реклама

Популарни