Поврзете се со нас

Шпанија

Атлетико го потврди договорот: Чоло Симеоне останува во Мадрид до 2027 година (ФОТО)

Објавено

на

foto:twitter.com/atletienglish

Аргентинскиот стратег Диего Симеоне и во иднина ќе го води шпанскиот прволигаш Атлетико Мадрид.

Шпанските медиуми во изминатиов период најавија дека популарниот Чоло се на добар пат да ја продолжат соработаката за да вечерва добиеме официјална потврда според која стратегот ќе остане на „Ванда Метрополитано“ до 30 јуни 2027 година.

Симеоне е тренер со најмногу натпревари во историјата на Атлетико или поточно досега го има водено тимот на 642 натпревари во кои има забележано 380 победи и освоено осум титули.

Тој е на сегашната функција од декември 2011 година, а во секоја негова комплетна сезона успевал да ги однесе „црвено-белите“ до групната фаза на ЛШ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни