Поврзете се со нас

Англија

Артета: Ја научивме лекцијата од минатата сезона, Арсенал ќе се бори за титулата

Објавено

на

foto: twitter.com/Arsenal

Арсенал се избори за триумф во дерби пресметката со Ливерпул (3-1) и со тоа апсолутно се врати во трката за пехарот во Премиер лигата.

„Топчиите“ имаа лоши настапи и резултати во завршницата на месец декември, ама сега тимот повторно изгледа како што треба и доказ за тоа се трите триумфи во низа во шампионатот со тоа што последниот беше против актуелниот лидер на табелата.

-Таму сме, тоа е сигурно. Сакаме да продолжиме да бидеме таму. Бевме навистина константни цела сезона, ако не сте нема да бидете таму каде што сме денеска. Одиме натпревар по натпревар, достапноста на составот ќе биде клучна. Тоа го научивме од минатата сезона. Ајде да се обидеме тоа да го оствариме.

-Беше извонреден натпревар, неверојатен настап од играчите и нашите луѓе. Ова е најдобрата атмосфера што сум ја видел цела сезона. Ние тоа го баравме. Моравме да одиме на друго ниво и повторно да го поврземе со барањата што ги има оваа лига. Мислам дека играчите оставија апсолутно се.

-Тие го ставаат своето срце и душа во секоја топка. Не можам да бидам погорд затоа што знам колку е тешко да се победи овој тим, колку треба да страдате и колку треба да обработите за да го направите она што го направивме на топката, -истакна менаџерот Микел Артета.

Следниот меч за „топчиите“ е против Вест Хем, тим кој ги совлада со 2-0 на соочувањето на „Емирејтс“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни