Поврзете се со нас

Шпанија

Арбелоа откри како бил „поздравен“ од Мурињо со говор за легендарниот Кафу

Објавено

на

Алваро Арбелоа како дете на школата на Реал Мадрид доби втора шанса да успее на „Сантијаго Бернабеу“, и тоа откако успеа да се етаблира како фантастичен дефанзивец преку Депортиво Ла Коруња и Ливерпул.

Десниот бек посебно брилјираше во Ливерпул од каде се врати во шпанската престолнина, а потоа како член на матичнит клуб освои се што можеше да се освои.

Арбелоа е еден од фудбалерите кои посебно го потенцираат човечкиот квалитет на Мурињо и ужива да се потсетува на времето минато со португалскиот стручњак, па сега сподели и една анегдота која до денесна не беше позната за јавноста.

– Се сеќавам дека игравме против Севилја. Обично во првото полувреме играв на страната на која што е Мурињо крај линијата, но овојпат беше обратно. Кога играте далеку од тренерот, знаете да се занесете. Отидов напред шест или седум пати и на полувремето говорот беше посветен на мене: Денеска го имаме Кафу во тимот, каде ли оди Кафу напред толку пати? Ми стави јасно до знаење дека не сака такви излети, – му откри Арбелоа на јутјуберот Валенти Санхуан.

– Сум кажал и претходно. Јас сум голем фан на тренерот Мурињо, но поголем фан сум на Жозе. Тој ми е пријател, го сметам за близок. Научив многу од него, уживав и работев како животно, но и се смеев на сите работи кои ги минавме заедно, – додава Алваро.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни