Поврзете се со нас

Репрезентација

Антиќ реизбран за претседател: Денеска го стартува вториот мандат како прв човек на македонската кошарка

Објавено

на

Перо Антиќ со своите изданија на теренот се погрижи да има посебно место во историјата на македонската кошарка, но по крајот на играчката кариера, ја доби и најголемата одговорност.

Првиот мандат на поранешниот центар како прв човек на македонската кошарка истекуваше денеска, но на годинешното Собрание кое беше одржано во „Александар Палас“, Антиќ беше реизбран за претседател.

Тоа значи дека Антиќ ќе биде предводник на македонската кошарка уште најмалку четири години, а во вториот мандат главна цел ќе му биде да се надоградат започнатите проекти од првата.

Антиќ немаше против-кандидати на денешното Собрание и уште на самиот старт беше јасно дека ќе продолжи со претседателската функција, нешто што стана официјално по гласањето.

Од 41 присутен делегат, дури 40 му изгласаа доверба на поранешниот кошаркар на Олимпијакос, Фенербахче, Атланта и Црвена Звезда, кој на првото обраќање нагласи дека ќе продолжи напорно да работи за развој на македонската кошарка и во иднина.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни