Поврзете се со нас

Македонија

Антиќ: МЗТ Скопје треба да сфати дека ова е тимски спорт, не се сами во лигата!

Објавено

на

blank

Претседателот на Кошаркарската федерација, Перо Антиќ, денеска во интервју за веб страната на сојузот се осврна на повеќе теми, меѓу кои и прекинот на првенството.

Таа одлука не беше поддржана од МЗТ Скопје, тимот кој не претставува на меѓународната сцена, поради што клубот најави дека ќе ги бара своите права.

– МЗТ Скопје треба да сфати дека ова е тимски спорт и дека не е сам во лигата. Тој е клуб со најдобри услови за работа и најдобри резултати последните години, тоа јас не можам да го негирам. Со години е единствен што нè претставува во меѓународните натпреварувања, а учеството во АБА лигата го сметам за многу важен елемент, во период кога Евролигата или ФИБА се недостижни за нас.

Но, мора да се знае дека во лигата постојат и Вардар и Академија ФМП и Пелистер и други, и кон сите треба да имаме ист однос. Сите да имаат исти обврски и исти привилегии. Федерацијата без клубови не може, клубовите без федерација не можат. Тоа е јасно, и го кажав тоа уште кога ја презедов функцијата.

МЗТ Скопје ги има сите бенефиции како да ја освоил титулата, иако првенството не е ни 50% одиграно, ни според натпреварите, ни според периодот на играње. Не се поминати седум, туку речиси четири месеци и 17 кола. Прво сакаа да се добие шампион надвор од терен, па кога не добија поддршка, предложија да се доигра остатокот од сезоната. Тоа не е возможно бидејќи странските кошаркари не се во земјава и не постојат услови да се вратат. Побараа да се воведе дополнителен преоден рок, но тоа не беше возможно, токму бидејќи сите сме еднакви и не може правилата да се менуваат на кого како ќе му текне,- вели Антиќ во интервјуто.

Во целото интервју Антиќ открива дека разговараат за уште една регионална лига со Грција, Бугарија и Србија, а се навраќа и на тоа дека Македонија требаше да биде организатор на ЕП за играчи до 16 години, наведувајќи и други работи за кои верува дека се позитивни за македонската кошарка, а кои ќе бидат детално соопштени на најавеното собрание на федерацијата.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни