Поврзете се со нас

Англија

Анри воодушевен од Тен Хаг: Му го препорачав и на Лапорта, јас сум негов голем фан

Објавено

на

Легендата на Арсенал, Тјери Анри имаше само пофални зборови за тренерот на Манчестер Јунајтед, Ерик  Тен Хаг, по натпреварот кој „ѓаволите“ го изгубија од Арсенал.

И покрај поразот, Анри испрати низа позитивни критики на адреса на Тен Хаг под чие раководство Манчестер Јунајтед дефинитивно изгледал поинаку.

– Среќен сум што Арсенал победи, тие заслужија да победат поради изданието во второто полувреме, но човече, погледнете колку Манчестер Јунајтед е поразличен под водство на Тен Хаг.

– Мора да бидам искрен, јас сум голем фан на Тен Хаг. Тоа е тренерот кој јас му го препорачав на Лапорта во Барселона откако Роналд Куман доби отказ. Тој е гениј, -изјави Анри кој потоа истакна дека на Тен Хаг треба да му се даде уште една година за да изгради непобедлив тим.

– Дадете му уште една година и поддржете го на трансфер пазарот, потоа Манчестер Јунајтед ќе биде сила која сите ќе ја препознаваат. Не покажувам непочит кон Сер Алекс, но ако работата се одвива како што треба, Манчестер Јунајтед под Тен Хаг ќе игра многу поатрактивен фудбал отколку тој во времето на Сер Алекс, -заврши Анри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни