Поврзете се со нас

Свет

Анри откако дебитираше како француски селектор: Сакам да јадам ќебапи и ми се допаѓа фолк музиката

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Тјери Анри дебитираше како селектор на младинската фудаблска репрезентација на Грбавица во Сараево, а неговиот тим оствари драматична победа над Босна во 92-та минута.

„Триколорите“ постигнаа гол за 1:2 во судиското продолжение и на многу тежок начин ја оправдаа фаворитската улога, но ако за многу европски ѕвезди гостувањето во Сараево е специфично поради балканската култура, за Анри тоа не е никаква новост.

Легендарниот Французин говорел за својата поврзаноста со оваа земја поради неговата сопруга која потекнува од Босна, па на новинарите им говорел и за ќебапите како специјалитет и за фолк музиката.

– Бев кај родителите на мојата сопруга и јадев ќебапи, но не можев да претерувам. Бев концентриран на натпреварот и сега за нас следи слободен ден.

– Мојата сопруга е од Босна и ја познавам вашата култура. Имав можност да ја слушнам фолк музиката која потекнува од тука, но не знам дали ќе им се допадне на моите играчи. Јас не знам да играм доволно во ритамот на музиката, но многу ми се допаѓа вашата музика, – им порачал Анри на босанските новинари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни