Поврзете се со нас

Свет

Анри нема повеќе да биде дел од белгиската репрезентација

Објавено

на

Foto:instagram.com/belgianreddevils

Легендарниот француски ас, Тјери Анри нема повеќе да биде дел од белгиската репрезентација која вчера официјално доби нов селектор во името на Доминик Тедеско.

Анри во два „мандати“ ја имаше улогата на асистент во белгискиот национален тим, првиот период беше од 2016 до 2018, а вториот од 2021 до 2022 или поточно до заминувањето на Роберто Мартинез по Светското првенство во Катар.

Тјери во јавноста се споменуваше како можен нов селектор на Белгија, меѓутоа не дојде до таква соработка со тоа што сега славниот напаѓач нема воопшто да извршува никаква улога.

-Анри ни ги претстави неговите идеи, ние сакавме да го задржиме, ама тој сепак нема да биде дел од следниот стручен штаб, -порача генералиниот директор на федерацијата, Питер Босар.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни