Поврзете се со нас

Франција

Анри: Меси не се идентификуваше со ПСЖ, ама успеа…

Објавено

на

Лионел Меси ја заврши приказната со Пари Сен Жермен и тоа по две години минати на „Паркот на принцовите“.

Која ќе биде новата дестинација на Аргентинецот треба набрзо да дознаеме, а во меѓувреме продолжува да се коментира, анализира учинокот што напаѓачот го имаше во таборот на „светците“ во овој изминат период. И со негова помош ПСЖ не дојде до пехарот во Лигата на шампионите што секако беше главна цел, но според легендарниот Тјери Анри и без тоа Меси оставил печат во историјата на овој клуб.

-Меси остави печат во историјата на ПСЖ затоа што како лани така и сега беше шампион. Да, луѓето ќе речат дека тоа е лесно, ама за мене тој тоа го направи. Особено со сезоната која штотуку ја имаше, неговата статистика зборува за него.

-Дали остави печат на срцата на навивачите? Тоа е друга дебата. Мора да останете подолго време за тоа, а на теренот на Килијан тоа не е лесно. Кога генерално ќе ги слушнете луѓето во Париз, тие велат дека не се идентификувал со клубот, -вели Анри за „Прајм Видео“.

Како наредни дестинации за Лео се споменуваат Барселона, МЛС, Саудиска Арабија…

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни