Поврзете се со нас

Англија

Англиска легенда со порака за Санчо: Фудбалот не е видео игра

Објавено

на

Манчестер Јунајтед плати голема сума за Џејдон Санчо и логичн има големи очекувања од англискиот репрезентативец, кој засега не успева да се вклопи во тимот на Оле Гунар Солскјер.

Санчо веќе почна да добива критики и од поранешните фудбалери, а еден од нив е Пол Инс.

– Санчо се уште е млад и учи.

– Но, треба да разбере дека ова не е видео игра. Не се работи само за дриблинзи и минување покрај двајца или тројца противници.

– Тоа е убаво за око, но прво мора да почне да игра фудбал, мора да научи дека фудбалот не е само во дриблинзите. Понекогаш е поедноставно да одиграш во стилот на Гигс, претрчување на противник, одигрување двојно додавање и влегување во опасна ситуација, – изјавил Инс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни