Поврзете се со нас

Шпанија

Анчелоти: Веќе не постои корупција во фудбалот

Објавено

на

Foto:twitter.com/realmadrid

Карло Анчелоти не сакаше да навлегува во темата која ја отвори Хил Марин и не му одговори на извршниот директор на Атлетико Мадрид, но поради неговото искуство во фудбалот, излезе со моќен заклучок за случувњата во оваа игра.

Дон Карло е дел од професионалниот фудбал речиси пет децении и доживеа многу промени и еволуции, но сега тврди дека со ВАР и новитетите во оваа игра едноставно исчезнала корупцијата од 80-те или 90-те години.

– Работата на судиите и натаму останува многу комплицирана, но ВАР е тука за да им помогне. Сметам дека новитетите кои се донесоа им се од помош на судиите.

– Веќе ретко кој зборува за офсајди во фудбалот, но се може да донесе полемика. Корупцијата во фудбалот од 70-те, 80-те или 90-те години веќе не постои.

– Веќе нема корупција во фудбалот, сметам дека арбитражата многу се подобри во Европа во последните години, – изјави Анчелоти.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни