Поврзете се со нас

Свет

Анчелоти по промашениот пенал на Модриќ: Мораме да избереме подобри пеналџии (ВИДЕО)

Објавено

на

Foto:twitter.com/realmadrid

Реал Мадрид ја оствари својата цел и се пласираше во финалето на Светското клупско првенство каде ќе ги одмери силите со Ал Хилал.

„Кралевите“ славеа над Ал Ахли со 4-1 во вчерашното полуфинале, но иако резултатот изгледа убедливо не беше лесно за фаворитот кој мораше да биде внимателен се до судиското продолжение (90+) кога ги реши сите дилеми околу победникот ос головите на Родриго и Арибас.

Претходно Реал не реализираше пенал преку Лука Модриќ (87 минута) што е втор промашен удар за шпанскиот великан во низа со оглед на тоа што Асенсио не погодии против Мајорка во Ла Лига.

Свој коментар на ова имаше тренерот Карло Анчелоти кој порача:

-Треба да избереме подобри изведувачи. Јасно е дека оние што се назначени за пенали понекогаш ќе промашат. Лука добро ги шутира пенарите и хиерархијата кај мене е позната: Бензема и Модриќ се прв избор, а кога ги нема нив, тогаш Асенсио, порача Дон Карло.

Овде можете да го видите нереализираниот удар на Лука од 11 метри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни