Поврзете се со нас

Шпанија

Анчелоти направи споредба на Белингем и Кака: Џуд е подобар…

Објавено

на

Foto:twitter.com/realmadrid

Карло Анчелоти долго време е во светот на фудбалот и досега има соработувано со многу големи и квалитетни фудбалски имиња, асово кои тежат во овој спорт.

Во актуелнава кампања Италијанецот работи со Џуд Белингем, млада ѕвезда која треба да биде во фокусот во нареднуте 10-15 години. Тој навистина импресионираше и изненади многумина со оглед на тоа што ова му е прва сезона во дресот на „кралевите“, меѓутоа кога имате стратег како дон Карло кој знае да го извади најдоброто од сите, да му ја погоди позицијата во формацијата тогаш јасно е зошто блеска англискиот репрезентативец.

Анчелоти во кариерата го имаше на своја страна и Кака, па искусниот стручњак се обиде да направи споредба меѓу него и Џуд, поточно кој даде и во кој елементи е подобр.

-Кака често велгуваше во шестнаесетникот со топка. Немаше толку квалитет да стигне до таму без топка како Белингем. Играме без фиксна деветка и во шеснаесетникот има повеќе простор за финиш. Со Кака системот беше поинаков, но генерално, Кака беше многу добар на топка и движењето на Белингем без неа се многу ефикасни, -порача тренерот на лидерот во Примера.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни