Поврзете се со нас

Евролига

Анадолу Ефес го понижи Химки, Макаби не дозволи нов пораз во Тел Авив (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Кошаркарите на Анадолу Ефес ја забележаа најубедливата победа на првите три средби од 20. коло во Евролигата.

Избраниците на Атаман на свој терен го прегазија составот на Химки со 99-60. Турскиот претставник доминираше, ги реши во своја корист сите четири четвртини и поради тоа имаше простор за сите играчи да настапат во Истанбул.

Санли со 19 беше најрасположен, додека Ларкин додаде 15 кошеви. Кај гостите се издвоија Мики со 14 и Швед со 13 поени.

Макаби Тел Авив пред неколку дена загуби од Олимпијакос, но против Басконија беше друга приказна, го искористи домашниот паркет и издвојува триумф од 91-82. Израелската гордост ја доби првата четвртина со 26-21 и потоа постојано водеше и имаше контрола на резултатот.

Хантер и Брајант беа автори на 14 поени, кај Басконија плејмејкерот Хенри реализираше 19 поени.

На третата средба Милано како гостин ја доби Алба во Берлин со 84-70.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни