Поврзете се со нас

Свет

Американскиот селектор Андоновски испрати прв повик за ќерката на Родман

Објавено

на

Американскиот селектор Влатко Андоновски го соопшти списокот на фудбалерки повикани за претстојниот тренинг камп на женската репрезентација на САД, а вниманието го привлече името на една дебитантка.

Се работи за 19-годишната Тринити Родман, ќерка на поранешната НБА ѕвезда, контроверзниот Денис Родман, кој беше член на легендарната генерација на Чикаго предводена од Мајкл Џордан.

Неговата ќерка се реши за фудбалска кариера и игра на позицијата напаѓач во редовите на Вашингтон, а одличните настапи и го донесоа признанието за дебитант на сезоната во американската лига.

– Тринити минатата сезона беше еден од најдобрите играчи во лигата и покажа дека може да биде конкурентна и на професионално ниво. Со тоа го заслужи овој повик, – изјавил македонскиот стручњак кој ја води американската женска репрезентација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Trinity Rodman (@trinity_rodman)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни