Поврзете се со нас

Англија

Американски милијардер купил акции во Манчестер Јунајтед

Објавено

на

foto:twitter.com/ManUtd

Навивачите на Манчестер Јунајтед со нетрпение чекаат официјален епилог на преговорите за влез на нов инвеститор во клубот, а засега најреално сценарио е дека милијардерот Џим Ретклиф ќе откупи 25 проценти од акциите во сопственост на фамилијата Глејзер.

Ретклиф наводно е блиску до промоција како малцински сопственик, но и преземање на менаџирањето со спортскиот дел на клубот, но од друга страна клубот продал акции на друг милијардер.

Овојпат се работи за Американецот Лион Куперман, 80-годишен успешен бизнисмен, чие богатство се проценува на 2,6 милијарди долари.

Куперман наводно купил милион акции за 16,8 милиони фунти, а засега е нејасно дали има амбиции да го зголемува својот сопственички удел во англискиот великан.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни