Поврзете се со нас

Зимски спортови

Американецот Форд загуби контрола и претрпе страшен пад на глава, докторите веднаш го евакуираа со хеликопетер (Видео)

Објавено

на

Трката од вториот натпреварувачки ден во велеослалом беше речиси 30 минути во прекин, откако присутните на ски центарот во Аделбоден беа сведоци на навистина непријатна сцена и страшен инцидент.

Американецот Томи Форд без големо задоцнување ја стартуавше трката како четврти, но при крајот на велеслаломската делница во Швајцарија, ја загуби контролата, директно падна на глава и со голема брзина заврши во заштитната ограда.

Овој инцидент се случи во првата серија од денешниот велеслалом кој е дел од Светскиот Куп во скијање, а засега, природата и сериозноста на повредите со кои се здобил Томи не се познати.

Американецот беше итно пренесен со хеликоптер во најблиската болница и велеслаломската трка беше во прекин, па иако во прв момент по инцидентот бил без свест, швајцарската телевизија „СРФ“ информира дека Томи бил контактибилен во моментите кога бил качен во леталото.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни