Поврзете се со нас

Германија

Аматерска грешка и гол на Вернер од 25 метри по кам-бекот во Бундеслигата (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/RBLeipzig

Лајпциг не победи и на вториот меч во новата сезона во Бундеслигата, дури и во ситуација кога Тимо Вернер се врати на спектакуларен начин во Бундеслигата.

Повратникот во гемранската елита постигна гол за водство од 1:0 со удар од 25 метри, но доби и огромна помош од голманот Швабе кој имаше аматерска реакција.

Вернер на најдобар можен начин го отвори второто деби во дресот на Лајпциг, но добрата најава сепак не беше доволна за победа во дуелот со Келн.

Гостите израмнија со голот на Диц, Собослаи се изглупира и заработи црвен картон, па Лајцпиг избегна пораз и покрај тоа што играше цело полувреме со играч помалку.

Нкунку всушност ги доведе домаќините во ново водство за 2:1, но Гвардиол со автогол ги постави конечните 2:2.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни