Поврзете се со нас

Формула 1

Алонсо ги засени колегите: Претркувањето на Хамилтон е хит на социјалните мрежи (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/AlpineF1Team

Фернандо Алонсо е најспоменуваниот возач меѓу фановите по првата Формула 1 трка од новата сезона.

Одличниот болид на Астон Мартин му овозможи на поранешниот светски шампион да биде рамноправен со голем број ривали на патеката, а најдебелиот крај го извлече Луис Хамилтон.

Ден по трката, на социјалните мрежи главен херој е Шпанецот и тоа поради претркувањето на Хамилтон во свијокот број 10, место каде воопшто не се очекува ваков потег и подобрување на позиција.

На крајот Алонсо го освои третото место и обезбеди подиум уште на првата трка возена во Бахреин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни