Поврзете се со нас

АТП

Алкарас преку драма и пет сета до осминафинале на Вимблдон (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: x.com/atptour

Најдобриот шпански тенисер, Карлос Алкарас успеа да обезбеди пласман во осминафиналето на најпрестижниот грен слем Вимблдон.

Алкарас ја брани титулата во Лондон, а денеска го имаше најсериозниот тест и тоа против Френсис Тијафо кој знае да биде незгоден противник за него и да му направи проблеми. Американецот покажа дека има решение за Карлос, но Шпанецот го имаше последниот збор и со  5:7, 6:2, 4:6, 7:6, 6:2 обезбеди место во наредната фаза.

Френсис двапати водеше на мечот со 1-0 и 2-1 во сетови, се избори за тај-брејк во четвртиот сет во кој сепак Алкарас беше доминантен и славеше со 7-2 за да во решавашката рунда направи два брејка и ја потврди улогата на фаворит.

Нареден ривал ќе му биде подобриот од натпреварот Накашима-Умбер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни