Поврзете се со нас

АТП

Алкарас го прегази Кецмановиќ и закажа дерби во четвртфиналето на АО (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: twitter.com/marca

Вториот светски тениски рекет, Карлос Алкарас го грабна последниот билет за четвртфиналната рунда на Аустралијан Опен.

Алкарас ја потврди добра форма и го оправда статусот на фаворит во пресметката со Миомир Кецмановиќ која ја доби со 3-0 во сетови. Шпанецот во првите два сета по еднаш му го одземаше сервисот на противникот што беше доволно двапати да слави со по 6-4 за да во третиот го разбие ривалот со 6-0 и пласман меѓу најдобрите осум на турнирот во Мелбурн.

Таму го очекува вистинско дерби, пресметка со Александер Зверев кој денеска имаше исцрпувачка средба со Британецот, Камерон Нори.

Зверев преку нова драма до четвртфинале во Мелбурн

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни