Поврзете се со нас

Македонија

Алкалоид, Тиквеш и Бутел сигурни во Купот на Македонија

Објавено

на

Ракометарите на Алкалоид, Тиквеш и Бутел остварија сигурно и убедливи победи во Купот на Македонија.

Македонскиот вицешампион Алкалоид беше подобар од Драчево со 44:26 во средба во која Гарбески беше најефикасен со осум гол,  Кофилоски пак имаше шест реализаиции.

Тиквеш го надигра Партизан со 56:20, Бутел ја суреди Македонија Ѓорче Петров со резултат 49:26, а Голден Арт го надигра Аеродром со 37-27 во дуел во кој голманот Даскаловски имаше 16 одбрани.

Резултати:

Партизан Гевгелија – Тиквеш 20-56
Борец – Пролет 11-49
Прилеп – Јехона 40-17
Куманово – Текстилец 28-21
Астраион – Струга 18-25
Голден Арт – Аеродром 37-27
Бутел Скопје – Македонија ЃП 49-26
Драчево – Алкалоид 26:44

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни