Поврзете се со нас

Македонија

Алими со мајсторски погодок го скрши отпорот на Вардар, Шкупи немаше решение за „пандевци“

Објавено

на

blank

Екипата на Шкендија ја забележа втората победа во пролетниот дел во домашниот фудбалски шампионат и тоа против жилавиот Вардар кој даде голем отпор на пресметката во Тетово.

Домаќините важеа за огромни фаворити според пласманот на табелата, но и поради се што се случува во таборот во ривалот од Скопје, но тетовци требаа добро да се испотат за да дојдат до триумфот од 2-1. Како одлучувачка се покажа мајсторијата на Алими од 62 минута кога погоди од слободен удар.

Претходно во првиот дел паднаа два брзи гола на двете страни, Мурати стрелаше во 15, а Мирчевски во 17 минута.

Со ова Шкендија ја зголеми предноста на табелата затоа што најблискиот ривал Шкупи не ја оправда улогата на фаворот во битката со Академија Пандев (0-0). Чаирчани не го најдоа патот до мрежата на Јовановски и мораа да се задоволат само со бод.

blank

На останатите дуели Македонија и Борец одиграа без голови, Струга како гостин беше подобра од Беласија со 2-1, додека Пелистер ја надигра Ренова (3-1).

Шкендија е прва со 45 бода пред Шкупи си 37 поени, по што следуваат Македонија ЃП (35), Струга ТЉ (32)…

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни