Алими со мајсторски погодок го скрши отпорот на Вардар, Шкупи немаше решение за „пандевци“

Екипата на Шкендија ја забележа втората победа во пролетниот дел во домашниот фудбалски шампионат и тоа против жилавиот Вардар кој даде голем отпор на пресметката во Тетово.

Домаќините важеа за огромни фаворити според пласманот на табелата, но и поради се што се случува во таборот во ривалот од Скопје, но тетовци требаа добро да се испотат за да дојдат до триумфот од 2-1. Како одлучувачка се покажа мајсторијата на Алими од 62 минута кога погоди од слободен удар.

Претходно во првиот дел паднаа два брзи гола на двете страни, Мурати стрелаше во 15, а Мирчевски во 17 минута.

Со ова Шкендија ја зголеми предноста на табелата затоа што најблискиот ривал Шкупи не ја оправда улогата на фаворот во битката со Академија Пандев (0-0). Чаирчани не го најдоа патот до мрежата на Јовановски и мораа да се задоволат само со бод.

На останатите дуели Македонија и Борец одиграа без голови, Струга како гостин беше подобра од Беласија со 2-1, додека Пелистер ја надигра Ренова (3-1).

Шкендија е прва со 45 бода пред Шкупи си 37 поени, по што следуваат Македонија ЃП (35), Струга ТЉ (32)…