Поврзете се со нас

Италија

Алегри: Се може да се случи во дербито со Интер…

Објавено

на

foto:twitter.com/juventusfcen

Јувентус обезбеди уште една победа во италијанскиот шампионат и тоа против Калјари кого го совлада со 2-1 во Торино.

Со овој триумф „бјанконерите“ дојдоа до првото место во Серија А, поточно имаат еден бод повеќе во однос на Интер кој вечерва за ривал го има Фросиноне, меч во кој е апсолутен фаворит на хартија.

Останува да се види дали „нероаѕурите“ ќе го потврдат тој статус и дали ќе се вратат на првото место, но без разлика на епилогот повеќе од јасно е дека не очекува вистински спектакл по репрезентативната пауза, поточно на 26 ноември која Јуве ќе го дочека составот од Милано.

Тренерот на „старата дама“, Масимилијано Алегри постојано го отпишува Јуве како фаворит за Скудетото, меѓутоа тој сметта дека се може да се случи во Торино.

-Во еден натпревар сè може да се случи. Интер секако е фаворит за освојување на Скудетото, заедно со Милан и Наполи. Мора да се обидеме да останеме таму пред се за да имаме предност пред петтото место. Интер е изграден да го освои Скудетото веќе неколку години, тие сè уште не успеале, но се фаворити оваа сезона, -порача Макс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни