Поврзете се со нас

Италија

Алегри подготвува терен за дербито: Интер е апсолутен фаворит за Скудетото…

Објавено

на

foto:twitter.com/juventusfcid

Наредното 23. коло во Серија А ни го носи големото дерби меѓу Интер и Јувентус, двете најдобри екипи во досегашниот дел во италијанскиот шампионат.

Двете екипи се издвоија на табелата и токму поради тоа пресметката на „Џузепе Меаца“ може да биде исклучително значање во борбата за пехарот. Останува да се види само кој ќе влезе во предност во истата со оглед на тоа што Интер вечерва има натпревар со Фиорентина и со триумф ќе го презема лидерското место на табелата, ама и без разликата на тој исход сите веќе го нетрпение го очекуваат дербито во Милано.

Тренерот на „бјанконерите“, Масимилијано Алегри веќе долго време потенцира дека целтта на Јуве е Топ 4 пласман и место во ЛШ за да во последние недели некако малку поотворено да говори за можноста за првото место. Меѓутоа тој и понатаму стои да тоа дека Интер е во предност и му ја препушти фаворитската улога за Скудетото.

-Секогаш е прекрасено да сте дел од Дербито на Италија, стадионот ќе биде преполн и ние ќе одиме таму обидувајќи се да постигнеме резултат против повторувам, најдобриот тим во Италија и апсолутни фаворити за освојување на Скудетото, -порача Макс кој е доволно искусен и знае да игра умствени игри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни