Поврзете се со нас

Италија

Алегри и Мурињо на врвот во Серија А, тренерот на најголемото изненадување со втора најмала плата

Објавено

на

Foto: https://twitter.com/OfficialASRoma

Италијанскиот медиум „Кориере дело Спорт“ ги објави платите на тренерите од Серија А, потврдувајќи дека најплатени стручњаци се Макс Алегри и Жозе Мурињо.

Според ова рангирање, Алегри и Мурињо заработуваат чисти 7 милиони евра по сезона и се далеку пред останатите колеги од ривалските екипи.

Зад тренерите на Јувентус и Рома е Симоне Инѕаги, кој по продолжувањето на договорот заработува по 5,5 милиони евра по сезона.

Стефано Пиоли го одведе Милан до шампионска титула, но заработува 4 милиони, по што следува Лучијано Спалети со годишна плата од 3,2 милиони евра.

Андреа Сотил кој му е тренер на нашиот Илија Несторовски во Удинезе и успеа да ги претвори во „црно-белите“ во најпријатно изненадување, по сезона добива само 300.000 евра или над дваесет пати помалку од Алегри и Мурињо.

Најмала плата добива Паладино (200.000 евра), кој ја презема Монца и во меѓувреме му ја донесе првата победа над тимот и тоа над Јувентус.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни