Поврзете се со нас

Формула 1

Албон го истрола Алпин и објави во кој тим ќе вози следната Ф1 сезона

Објавено

на

Фото: twitter.com/WilliamsRacing

Вилијамс денеска ги информираше медиумите за продолжување на соработката со Алекс Албон, а самиот пилот реши да истрола ривалски тим со објавата на социјалните мрежи.

Албон останува во Вилијамс, а тоа го соопшти на начин со кој му фати сеир на Алпин, кој пак вчера се најде во центарот на вниманието поради конфузијата со објавувањето на соработката со Оскар Пјастри.

– Разбрав дека со моја дозвола, Вилијамс објавил соопштение дека ќе возам за нив следната сезона. Ова е точно и потпишав договор со нив за 2023 година, – напиша Албон, алудирајќи на вчерашниот хаос кај францускиот тим.

Алпин вчера соопшти дека замена за Алонсо во болидот ќе биде Оскар Пјастри, но возачот објави дека не се согласува со соопштението кое го објавил тимот.

– Разбрав дека без моја согласност, Алпин испратил соопштение дека ќе возам за нив наредната сезона. Тоа не е точно, не сум потпишал договор со нив за 2023-та година. Нема да возам за Алпин наредната сезона, – порачува Пјастри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни