Поврзете се со нас

Балкан

Албански функционер уапсен за организација на грабеж во домот на Бензема

Објавено

на

Албанската полиција во соработка со Интерпол лишила од слобода едно лице кое се поврзува со голем број грабежи во Шпанија, вклучувајќи го и тој на Карим Бензема.

Уапсениот е Алфред Продани, функционер во актуелната албанска влада, за кого постоеле докази дека е организатор на голем број грабежи во кои крадците зад себе оставиле голема материјална штета.

Бензема беше ограбен додека играше „Ел Класико“ дерби во февруари 2019 година, а полицијата го вброила овој грабеж меѓу останатите зад кои е „потпишан“ Продани.

Интересно е што истата 2019 година, познатиот албански политичар Сали Бериша јавно го прозиваше Продани истакнувајќи го како организатор на грабежи, но тие наводи беа отфрлени и заборавени од јавноста.

Шпанците биле шокирани од сознанието дека грабежите се дело на функционер на странска влада, а Продани бил директор на градското претпријатие кое се грижи за водоводот во Лач.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни