Агаси бара уште 10 проценти од Ѓоковиќ за да биде…

Novak-Djokovic-i-Andre-Agasi

Тренерот на Новак Ѓковиќ, Андре Агаси кој позади себе има долга и успешна тениска кариера, во последната изјава потенцираше дека на Ноле му недостастуваат уште 10 проценти за да се врати највисокото ниво кога победуваше се пред него.

– Искрен да бидам, Новак напредува и се враќа на старите победнички патеки. Тој е 90 проценти спремен и му требаат уште 10 проценти за да биде на највисокото ниво. Мислам дека тој тоа може да го направи и без моја помош. Замислете си како ќе игра кога ќе ги додаде и тие 10 проценти, тоа ќе биде нешто ретко да се гледа на тениските терени, – изјави Агаси.

Ѓоковиќ во новата сезона ќе влезе како 12.тенисер на АТП листата. Тој е свесен дека после неколку месечната пауза со повредите кои ги влечеше,сега е вистинско време за негов камбек.

Facebook Коментари