Поврзете се со нас

Олимписки игри

Адетокумбо ја однесе Грција во Париз, па се расплака (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: x.com/FIBA

Грција го доби финалето со Хрватска на турнирот во Пиреја (80:69) и со тоа обезбеди пласман на престојните Олимписки Игри кои ќе се одржат во Париз.

Ова за Грците е враќање на најголемата сцена по пауза од 16 години, а еден од „виновниците“ за тоа е Јанис Адетокмубо. Ѕвездата на Милвоки Бакс беше прв стрелец во пресметката со Хрватите со 23 поени на кои придодаде 8 скока со 3 асистенции, 1 украдена топка и 1 блокада.

Овој резултат, пласман дефинитивно многу му значи на Адетокумбо, потврда за тоа се солзите по крајот на натпреварот во Атина.

Се враќаат на најголемата сцена по две децении: САД и Србија го дознаа ривалот за ОИ во Париз (ВИДЕО)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни