Поврзете се со нас

Италија

Адани: Лукаку не беше погоден од свирежите, туку од…

Објавено

на

foto:twitter.com/ASRomaEN

Рома не успеа да се врати со позитивен резултат од гостувањето во Милано кај Интер, средба која заврши со 1-0 за домаќините со погодокот кој во самиот финиш го постигна Маркус Тирам.

Ова беше дуел во кој во фокусот на вниманието се најде Ромелу Лукаку поради се што се случуваше со него и целата таа трансфер сага, па сосема очекувано беше жестоко беше поздравен од навивачите на Интер. Белгиецот доби слаби оценки од италијанските спортски весници поради неговиот настап, но според Даниеле Адани за напаѓачот не биле проблем свирежите на публиката на „Џузепе Меаца“, туку тактичкиот план на Рома.

-Мислам дека тој [Лукаку] е последниот кој е виновен за поразот. Тој не беше погоден од тие свирежи, туку од тактичкиот план на Рома. Интер испушти бодови против Сасуоло и Болоња кои не се супериорни во однос на Рома. Не можете да играте фудбал ако не се ни обидете.

-Тоа не беше ниту фудбалски натпревар. Тешко е да се анализира играта бидејќи едната страна направи се за да победи, а другата се да на ништо не добие. Едно е да седиш длабоко, друго е да се браниш на работ од шестнаесетникот, -порача Адани за „Бобо ТВ“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни