Поврзете се со нас

АБА лига

АБА му изрече казна на „тепачот“ Лесор, Партизан ќе се жали

Објавено

на

foto:www.facebook.com/bcpartizan

Средбите меѓу Партизан и Црвена Звезда секогаш носат драма на теренот и надвор од него, а понекогаш стануваат и вистински сапуници кои траат со денови.

Последното дерби кое се одигра во АБА лигата им припадна на „црно-белите“ со тоа што голема глупост на крајот направи домашниот играч Матијас Лесор кој безпотребно го нападна Филип Петрушев. За овој инцидент, потег видовме многу коментари, соопштенија, прекупувања, потези на двата клуба за да на крајот се огласат од регионалното натпреварување каде му одредија казна на францускиот интернеционалец.

Центарот е казнет со три натпревари, плус ќе мора да плати 10.000 евра. Ова значи дека Лесор ќе биде недостапен за дуелите со Цедевита Олимпија, ФМП и Игокеа со тоа што „Моцарт“ пренесува дека најверојатно Партизан ќе вложи жалба што значи дека постои можност санкцијата да биде намалена, а во таков случај сигурно ќе имаме нови реакции од Звезда, па потоа и контра реакции или поточно можно е да бидеме сведоци на нова драма.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни