Поврзете се со нас

Светски првенства

Шпанците грмат дека се „ограбени“ во последниот напад: Ракометот мора да еволуира! (Видео)

Објавено

на

Големото мундијалско финале кое го одиграа Холандија и Шпанија заврши на најнепосакуван можен начин, односно со спорна судиска одлука по која Холанѓанките добија пенал во последната секунда.

Истиот го реализираше Абинг за победа од 30:29 и прослава на светската титула, но тоа што претходеше на најстрогата казна е повод за огромна дебата во јавноста. Експерите во ракометните кулоари веќе информираат дека Шпанија беше „ограбена“ во дадената ситуација, бидејќи Ернандез не ја нагазна линијата кога ја изблокира холандската голманка во последниот напад.

Француските судијки проценија дека Ернандез непрописно ја блокирала Вестер, по што Шпанката доби црвен картон, а Холанѓанките пенал кој ги направи светски шампионки.

Ова лудо сценарио може да го погледнете на видеото подолу, а во меѓувреме, цела шпанска јавност и сите познати шпански ракометари „грмат“ за големата неправда која ја видовме во Јапонија.

 

– Неправеден крај за „Герерас“. Правилото е јасно, блокот на Ахиноа е НАДВОР од голманскиот простор. Нашиот спорт мора да ЕВОЛУИРА ВЕДНАШ. Бидете силни девојки, – гласи пораката на капитенот на Барселона, Виктор Томас.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни