Поврзете се со нас

Велосипедизам

Херој на денот: Ја прекина најпознатата трка во Шпанија за да шутира пенал на „Сан Мамес“! (Видео)

Објавено

на

Тринаесеттата етапа на најпознатата шпанска велосипедска трка „Ла Вуелта“ ќе влезе во историјата, бидејќи за првпат велосипедистите стартуваа од еден фудбалски стадион.

Во случајот, стануваше збор за најубавото фудбалско здание во Билбао, „Сан Мамес“, па така ова попладне светските ѕвезди во велосипедизмот го искористија тревникот на Атлетик за да продефилираат на теренот. Сепак, овој историски момент стана уште поинтересен поради белгискиот возач, Едвајд Тојан, кој верувале или не, одлучи за момент да ја прекине трката и да шутне замислен пенал на „Сан Мамес“….

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни