Поврзете се со нас

Светски првенства

Талентираните Украинци го покорија светот (Видео)

Објавено

на

Селекцијата на Украина е освојувач на златниот медал и титулата на Светкото првенство за фудбалери до 20 години кое изминатиов период се играше во Полска.

Во завршиот меч талентираните Украинци беа подобри од врсниците од Јужна Кореја со 3-1 и на тој начин испишаа нова страница во историјата на својата земја. Азијците рано поведоа и тоа преку Кангин од пенал во петтата минута, но на спротивната страна одговори Суприаха со два голови во 34 и 53 минута.

Сите дилеми околу победникот и шампионот на овој турнир ги реши Цитаишвили во 89 минута. Ова е најголем успех за украинскиот фудбал, успех до кој дојдоа со шест победи на седумте натпревари на мундијалот (6 победи, 1 реми).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни