Поврзете се со нас

Европски првенства

Српските кадети загубија бизарно од Шпанија, со солзи го напуштија теренот (Видео)

Објавено

на

Репрезентацијата на Шпанија беше фаворит во дуелот со Србија на Европското кошаркарско првенство за играчи до 16 години кое периодов се одржува во Италија, но до победата стигна по продолжение и најмногу благодарение на една бизарна грешка на противнички играч.

Шпанците го добија дуелот со 72:71 по едно продолжение, а откако при резултат 71:71 на 1,9 секунди до крајот, српскиот репрезентативец Марко Марковиќ доби техничка грешка поради непрописен потег при обидот да попречи прецизно изведување на топка од страна за Шпанците кои го имаа последниот напад.

Противникот искористи едно слободно фрлање за конечни 72:71, бидејќи Србите не го искористија последниот обид кој беше шут за три поени. Шпанците се радуваа на пласман во полуфиналето, а српските репрезентативци кои нема да го заборават овој финиш до крајот на животот, со солзи во очите, бурно протестираа и по завршувањето на мечот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни