Поврзете се со нас

ВТА

Поранешна победничка на Ролан Гарос соопшти дека минала низ најтешкиот период во животот

Објавено

на

Поранешната италијанска тенисерка, Франческа Скиавоне, денеска ги информираше своите фанови дека минала низ најтешкиот период во животот и успела да излезе како победник во борбата со ракот.

Скиавоне има осу ВТА титули, а најголемиот успех го постигна на Ролан Гарос во 2010 година, кога успеа да триумфира на грен-слем турнирот во Париз.

– Дозволете ми да ви кажам што ми се случуваше изминатите седум месеци. Ми беше дијагностоциран рак, тоа беше најтешката борба со која сум се соочила, а најдобро од се е што успеав да победам. Кога ми рекоа дека сум ја победила болеста, бев пресреќна, сега се подготвувам за нови проекти кои поради болеста не можев да ги реализирам, – открила Скиавоне.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни