Поврзете се со нас

Свет

Миркуловски ја доби битката со Томовски, Магдебург на Кузмановски ја продолжи одличната серија

Објавено

на

Филип Миркуловски беше еден од најдобрите поединци во тимот на Вецлар, кој денеска ја доби божиќната бундеслигашка пресметка со Лудвигсхафен на нашиот репрезентативен голман Мартин Томовски (26:23).

Миркуловски постигнал 3 гола од исто толку удари, а со последниот стави печат на победата, реализирајќи го последниот 26-ти гол за домашниот тим. Томовски имал 2 одбрани за речиси 16 минути на теренот, а неговиот тим останува при дното во германското првенство.

Филип Кузмановски немаше ефект во победата на Магдебург на гостувањето кај Нордхорн (21:27), додека Филип Талески постигна 1 гол, но неговиот Балинген доживеа тежок пораз од Мелсунген со резултат 36:23.

Магдебург е во одлична серија со која има само два бода помалку од Кил и Хановер, додека Вецлар е на осмото мест со осум бодови помалку. Балинген нанижа четири порази по ред и е на 14. место, додека Лудвигсхафен е на претпоследното место со само 8 бодови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни