Поврзете се со нас

Македонија

Легендарниот „Таско“ повика за повеќе љубов кон македонскиот фудбал

Објавено

на

Поранешниот ТВ коментатор, Атанас Костовски, на церемонијата „Најдобри во македонскиот фудбал“ што ја организираше ФФМ, доби награда за животно дело.

Во своето обраќање до полната сала на МНТ, какои на гледачите пред малите екрани, тој најпрво искрено и се заблагодари на федерацијата и на актуелниот предводник, Муамед Сејдини, а потоа посака „македонска – европска 2020 година“, алудирајќи на претстојните натпревари на репрезентацијата во завршницата на Лигата на нациите.

– Ваква награда не добив во времето на Иванов, Арнаудов, Хаџиристески и Ѓорѓиоски. Благодарам Мети, никогаш не е доцна за награда.

Зборувајќи на темата што ја зачна Бранко Илиевски, кој беше поканет од ФФМ да го најави својот повозрасен колега и да му ја врачи наградата, популарниот Таско се надоврза со свој коментар околу пренесувањето на спортските содржини на македонски јазик.

– Посакувам сите мои колеги од јавниот ТВ сервис и од комерцијалните телевизии, да имаат таква можност каква што сум имал јас и да известуваат и коментираат кога нашата репрезентација ќе биде на Европско првенство и тоа на македонски јазик. Тогаш коментаторите остануваат засекогаш запаметени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни