Поврзете се со нас

Формула 1

Кубица сепак останува дел од Формула 1 и во новата сезона

Објавено

на

Полјакот останува дел од Ф1 циркусот, овојпат како резервен пилот во тимот на Алфа Ромео Рејсинг, откако пак доби нов спонзор во полската компанија „Орлен“.

Полскиот нафтен гигант фактички му овозможи на Кубица да добие место во тимот кој во новата сезона ќе се вика Алфа Ромео Рејсинг Орлен, а пилотот се враќа во екипата во која дебитираше во Ф1 во 2006 година.

Кубица ќе им се приклучи на Кими Раиконен и Андреа Џовинаци кои остануваат пилоти на Алфа Ромео како и минатата сезона.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни