Поврзете се со нас

Пливање

Евгениј Поп Ацев повторно најуспешен во Светското маратонско пливање

Објавено

на

Нашиот најдобар макеоднски маратонски пливач, Евгениј Поп Ацев повторно се искачи на тронот во својата категорија.

Поп Ацев  е севкупен победник во генералниот пласман на Ултрамаратонското пливање откако заврши на третата позиција на последниот маратон под капата на ФИНА кој се одржа во Капри, Италија.

За нашиот маратонец освојувањето на Светскиот куп кој се организира под капата на ФИНА е трет ваков успех откако претходно во 2015 стигна за прв пат на врвот, а во 2017 година ја подели првата позиција во севкупниот пласман со Гиљермо Бертола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни