Поврзете се со нас

Свет

Голманот на Ајакс: Бојата на кожата ми уништи трансфер

Објавено

на

Расизмот е еден од најголемите проблеми на современиот фудбал, а тоа го потврди и последната изјава на голманот на Ајакс, Андре Онана.

Тој вели дека бил пред посакуван трансфер, но тој пропаднал поради бојата на неговата кожа.

– Сфатив дека не му лесно е на црномурест голман да стигне до врвот. Во мојата прва сезона во дресот на Ајакс стигнавме до финалето на Лига Европа, а по тој натпревар преговарав со заинтересиран клуб. Сепак тие се повлекоа бидејќи нивните навивачи не би прифатиле голман со црна боја на кожата. Не решија да се повлечат од трансферот поради моите квалитети, тоа за мене е комплимент.

–  Расизмот е присутен, мора да се носиме со тоа не секое гостување, но не зборувам премногу за тоа. Горд сум за тоа што сум и не планирам да го напуштам теренот поради навреди, бидејќи расистите го сакаат тоа, – вели Онана.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни