Поврзете се со нас

Билијард и Снукер

Бонд ја продолжи „бајката“ во Јорк, О’Саливен се спасуваше од дебакл на својот роденден

Објавено

на

Најџел Бонд обезбеди пласман во четвртфиналето на снукер турнирот познат како Британски шампионат, додека еден од најголемите фаворити, Рони О’Саливен, го заврши настапот во осминафиналната рунда.

Бонд денеска го победи Гери Вилсон со 6:5 и со своите 54 години стана најстариот четвртфиналист на турнирот во Јорк во последните 36 години. Негов следен противник ќе биде Марк Ален, а за подвигот на Бонд да биде поголем, тој се погрижи со големиот пресврт откако имаше негатива 2:5 и освои четири фрејмови по ред.

Рони О’Саливен го заврши настапот во осминафиналето откако загуби од Џунхуи Динг со 6:4, а по пресметката со кинескиот ривал „Ракетата“ изјавил дека нема проблем со тоа што загубил, бидејќи сепак имал негатива од 4:1 и е задоволен што не бил посрамотен на својот 44. роденден.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни