ВТА

ВТА

Victoria Azarenka in action at the 2016 Brisbane International
ВТА

Белоруската тенисерка Викторија Азаренка го откажа учеството од последниот овогодишен грен-слем турнир, УС Опен, поради својот син, пренесуваат медиумите во САД. Азаренка која има 28. години, не сака да живее разделено од своето дете, поради што е подготвена ...
lina gjorceska
ВТА

Дестани Аиава, 17-годишна тенисерка од Австралија ќе биде противничка на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа во квалификациите на УС Опен во Њујорк. Аиава се наоѓа на 152.место на последниот ранкинг на ВТА, додека Ѓорческа, немаше никакви промени и ...
lina udar
ВТА

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа немаше никаква промена на последното рангирање на ВТА листата. Таа со освоени 254 поени, ја зацврсти 211.позиција и не забележа никаква промена во однос на последното рангирање кај најдобрите тенисерки во светот. Ѓорческа ...
Victoria Azarenka in action at the 2016 Brisbane International
ВТА

Викторија Азаренка нема да учествува на овогодинешниот УС Опен, последниот грен слем сезонава, кој започнува на 28.август. Викторија донесе одлука да не патува во Њујорк поради семејни причини, а тоа е нејзиниот осуммесечен син Лео. За целата ситуација ...
hitportal-serena-640x455
ВТА

Поранешната светска тенисерка број 1 Серена Вилијамс е во финални подготовки за доаѓањето на своето прво дете. Таа е веќе во 36.недела и во периодот кој следи се очекува да се породи. По тој повод, индната мајка на ...
Aleksandra+Krunic+Bank+West+Classic+Day+1+6I2Ps55DZVrl
ВТА

Српската тенисерка Александра Круниќ, која е 85. на светската ранг листа на ВТА, направи големо изненадување на стартот на Синсинати откако во два сета ја совлада шампионката на Ролан Гарос, Јелена Остапенко. Круниќ во одличен меч со времетраење ...
EPA/CLAUDIO ONORATI
ВТА

Организаторите на грен-слем турнирот Ју-Ес Опен испратиле специјална покана до Марија Шарапова, по што Русинката ќе може да учествува на последното издание од „големата четворка“ за оваа сезона. Шарапова победи на Ју-Ес Опен во 2006 година, но иако ...
lina udar
ВТА

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа паузираше еден месец настојувајќи да ја залечи повредата на левиот зглоб на раката, но конечно падна одлуката за нејзино враќање на теренот и тоа во квалификациите за четвртиот годинешен грен слем турнир во ...
sarapova
ВТА

Поранешната прва тенисерка во светот, Марија Шарапова, излезе со интересни детали во нејзината книга “Незапирлива: Мојот живот досега ” (Unstoppable: My life so far). Таа и откри на јавноста дека по победата над Серена Вилијамс во финалето на ...
lina
ВТА

Најквалитетната македонска тенисерка, Лина Ѓорческа забележа напредок од три позиции на денешното најново рангирање на ВТА. Рекетот од Тетово кој пред неколку дена го прослави 23-роденден со вкупно 254 поени е на 213 место во сингл, додека пак ...